Ugrás a fő tartalomra

Uniós finanszírozási programok

A 2021–2027-es többéves pénzügyi keretben végrehajtott finanszírozási programok felsorolása fejezetek és klaszterek szerinti bontásban

Az uniós költségvetésből és a NextGenerationEU eszköz forrásaiból finanszírozott uniós programok és alapok

Az alábbi lista a 2021–2027-es többéves pénzügyi keret és a NextGenerationEU által finanszírozott forrásszerzési lehetőségekről ad áttekintést fejezetek, klaszterek és programok vagy alapok szerinti bontásban. (A megosztott irányítás keretében végrehajtott programok túlnyomó többségének elnevezése „alap”.)

Az egyes programokat ismertető oldalak további elemekkel – többek között a felhívásokra mutató linkekkel – fognak kiegészülni, amint azok rendelkezésre állnak.

Lásd még a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről és a NextGenerationEU eszközről szóló új kiadványt.

1. fejezet: Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

Kutatás és innováció

Horizont Európa 
Tudomány, technológia, gazdaság, környezet és társadalom: a Horizont Európa minden olyan kutatási és innovációs tevékenységet támogat, mely pozitív változást hoz az élet fontos területein.

Az Euratom kutatási és képzési programja
Az Euratom nukleáris kutatási és képzési tevékenységeket támogat abból a célból, hogy folyamatosan javuljon a nukleáris biztonság, a nukleáris védelem és a sugárvédelem.

ITER
Az ITER ambiciózus nemzetközi projekt, melynek célja, hogy létrehozza a világ legnagyobb fúziós erőművét, és a fúziósenergia-technológiák fejlesztése révén környezetkímélőbbé és fenntarthatóbbá tegye az energiaellátást.

Európai stratégiai beruházások

InvestEU
Az InvestEU program meghatározó jelentőségű hosszú távú finanszírozást biztosít az EU számára: magánberuházások bevonása révén előmozdítja a fellendülést, és hozzájárul ahhoz, hogy az európai gazdaság környezetkímélőbb, digitálisabb és a sokkhatásokkal szemben ellenállóbb legyen.

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz
Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) kulcsfontosságú energetikai, közlekedési és digitális infrastruktúrák kiépítését, illetve fejlesztését támogatja Európa-szerte.

Digitális Európa program
A Digitális Európa program az első olyan uniós program, amelynek célja a helyreállítás felgyorsítása és Európa digitális átalakulásának fellendítése.

Egységes piac

Egységes piac program
A fogyasztók védelme és a fogyasztói jogok megerősítése, az élelmiszerbiztonság garantálása, az uniós kis- és középvállalkozások kilátásainak javítása

Csalás elleni uniós program
Az EU pénzügyi érdekeinek védelme; speciális berendezések, tudás és képzés

Adóügyi együttműködés (Fiscalis program)
A Fiscalis program lehetővé teszi a nemzeti adóhatóságok számára az információ és a szaktudás megszerzését és megosztását.

Vámügyi együttműködés (Vám program)
A Vám program támogatja a vámhatóságok közötti együttműködést, továbbá védi az EU és az uniós tagállamok pénzügyi és gazdasági érdekeit.

Világűr

Az Európai Unió űrprogramja
Uniós űrpolitika; műholdakkal kapcsolatos technológia és innováció; adatokkal, navigációval és kommunikációval kapcsolatos szolgáltatások; az éghajlatváltozás elleni küzdelem, katasztrófareagálás

2. fejezet: Kohézió és értékek

Regionális fejlesztés és kohézió

Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA)
Az EU gazdasági, társadalmi és területi kohéziójának megerősítése a régiók közötti egyensúlyhiányok kiigazításával, ami a helyi hatóságok által végrehajtott programokon keresztül valósul meg.

Kohéziós Alap (KA)
A Kohéziós Alap célja a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és a fenntartható fejlődés előmozdítása.

REACT-EU
A 2014–2020-as kohéziós programok kiegészítő finanszírozása az ERFA, az ESZA és a FEAD keretében

Támogatás a ciprusi török közösségnek
A segítségnyújtási program Ciprus újraegyesítését hivatott elősegíteni.

Helyreállítás és rezilienciaépítés

Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz a NextGenerationEU kulcsfontosságú eszköze. Azt hivatott elősegíteni, hogy az EU megerősödve kerüljön ki a jelenlegi válságból, és ellenállóbb legyen az újabb sokkhatásokkal szemben.

Technikai Támogatási Eszköz
A technikai támogatási eszköz igényre szabott technikai szakértelmet biztosít az uniós országoknak a reformok végrehajtásához.

Az euró pénzhamisítás elleni védelme
Fellépés a pénzhamisítással és az ahhoz kapcsolódó csalásokkal szemben, az euróbankjegyek és -érmék integritásának megőrzése

Uniós polgári védelmi mechanizmus (rescEU)
Az uniós tagállamok és 6 részt vevő ország közötti együttműködés megerősítése a polgári védelem területén

„Az EU az egészségért” program
Beruházás az ellenállóképes, méltányos és korszerű egészségügyi rendszerekbe, az uniós polgárok egészségének javítása és a lakosság védelme a határokon át terjedő egészségügyi veszélyekkel szemben

Befektetés az embere jövőjébe, a társadalmi kohézióba és az értékekbe

Európai Szociális Alap Plusz
Az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) révén az EU befektet az emberek jövőjébe, hogy megkönnyítse ezzel egy szociálisabb és befogadóbb Európa létrehozását.

Erasmus+ program
Az emberek tanulmányi, szakmai és személyes előmenetelének támogatása az oktatás, a képzés, az ifjúságpolitika és a sport terén

Európai Szolidaritási Testület
A rászorulók megsegítésében, humanitárius segítségnyújtásban, egészségügyi és környezetvédelmi tevékenységekben részt venni kívánó fiatalok számára

Jogérvényesülés program
A demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok megerősítése

Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program
Az EU-Szerződésekben és az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített jogok és értékek védelme és előmozdítása

Kreatív Európa
A Kreatív Európa program keretében az Európai Bizottság a kulturális és az audiovizuális ágazatoknak nyújt támogatást.

3. fejezet: Természeti erőforrások és környezet

Mezőgazdasági és tengerpolitika

Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA)
Az EMGA az uniós mezőgazdasági termelőknek nyújtott jövedelemtámogatás és a mezőgazdasági piacok stabilizálását célzó intézkedések finanszírozására szolgál.

Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA)
Az EMVA a vidéki területek támogatásához, valamint az EU agrár-élelmiszeripari és erdészeti ágazatának megerősítéséhez nyújt finanszírozást.

Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap
Közös halászati politika, tengerpolitika, akvakultúra, fenntartható fejlődés

Környezetvédelem és éghajlat-politika

Környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE)
Program a fenntartható, körforgásos és reziliens gazdaságra való átállás megvalósításáért, a környezet védelméért és helyreállításáért, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállításáért és visszafordításáért

Igazságos Átmenet Alap
Az Igazságos Átmenet Alap a klímasemlegességre való átállást hivatott elősegíteni azáltal, hogy enyhíti az átállás társadalmi-gazdasági hatásait a leginkább érintett régiókban.

4. fejezet: Migráció és határigazgatás

Migráció

Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap
Migráció, menekültügy és integráció; közös európai menekültügyi rendszer; migrációkezelés; szolidaritás

Határigazgatás

Integrált Határigazgatási Alap
Határigazgatás; az EU közös vízumpolitikája; Európai Határ- és Parti Őrség, határállomásokon használt vámellenőrzési berendezések és vámlaboratóriumok

5. fejezet: Biztonság és védelem

Biztonság

Belső Biztonsági Alap
Az Unió biztonsága; a radikalizálódás, a terrorizmus, a kiberbűnözés és a szervezett bűnözés elleni küzdelem; a bűncselekmények áldozatainak védelme

Nukleáris létesítmények leszerelése (Litvánia)
A régi atomreaktorok biztonságos leszerelésének biztosítása, a környezet és az emberi egészség védelme

Nukleáris biztonság és leszerelés
A régi atomreaktorok biztonságos leszerelésének biztosítása, a környezet és az emberi egészség védelme

Védelem

Európai Védelmi Alap
Az Európai Védelmi Alap a Bizottság kulcsfontosságú kezdeményezése, amely a védelmi képességekre irányuló, együttműködésen alapuló kutatást és fejlesztést hivatott támogatni az uniós költségvetésből.

6. fejezet: Szomszédság és a világ

Külső tevékenység

Globális Európa: Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz
Az EU elsősorban a Globális Európa elnevezésű pénzügyi eszköz révén járul hozzá világszerte a fenntartható fejlődéshez, a békéhez és a stabilitáshoz.

Humanitárius segítségnyújtás
Katasztrófa vagy humanitárius vészhelyzet esetén az EU segítséget nyújt az érintett országoknak és lakosságnak.

Közös kül- és biztonságpolitika (KKBP)
A KKBP elősegíti a béke megőrzését, a konfliktusok megelőzését és a nemzetközi biztonság megerősítését.

Tengerentúli országok és területek
A tengerentúli országok és területek gazdasági és társadalmi fejlődésének előmozdítása, ellenálló képességük és versenyképességük növelése, valamint sebezhetőségük csökkentése

Előcsatlakozási támogatás

Előcsatlakozási támogatás
Az uniós tagjelölt országok és a potenciális tagjelöltek támogatása társadalmuk, jogrendszerük és gazdaságuk átalakításában az uniós tagság felé vezető úton

OSZAR »