Ugrás a fő tartalomra

Finanszírozás irányítási mód szerint

Az uniós finanszírozás irányítását végezheti a Bizottság önállóan, a Bizottság és a tagállamok közösen vagy egy végrehajtó partner. Az irányítási mód határozza meg a pályázatokkal kapcsolatos eljárást és azok elbírálásának módját.

Három irányítási típus

Az uniós költségvetésből finanszírozott valamennyi program – a finanszírozás jellegétől függően – a következő három végrehajtási mód egyikébe tartozik:

  • közvetlen irányítás: az uniós finanszírozást közvetlenül az Európai Bizottság irányítja;
  • megosztott irányítás: a finanszírozást az Európai Bizottság és a nemzeti hatóságok közösen kezelik;
  • közvetett irányítás: a finanszírozást egy partnerszervezet vagy más hatóság irányítja az EU-n belül vagy kívül.

Előfordul tehát, hogy egy adott program vagy projekt finanszírozását az EU biztosítja, ám a napi irányításban közvetlenül nem vesz részt. Míg azonban az uniós költségvetés legnagyobb részének végrehajtásáért a tagállamok felelősek, a végső felelősséget a Bizottság viseli.

Következésképpen a Bizottság szigorúan és eredményesen ellenőrzi az uniós források elköltésének módját. Az eljárás a program végrehajtásának módjától függően más és más.

Ahhoz, hogy forrást szerezzen projektje finanszírozásához, a pályázónak meg kell keresnie a megfelelő pályázati vagy projektfelhívást, és gondosan követnie kell az arra vonatkozó egyedi pályázati útmutatót. A projekt a finanszírozásért versenyezni fog azokkal a projektekkel, amelyeket más pályázók nyújtottak be az adott felhívásra.

Közvetlen irányítás

Közvetlen irányítás esetén az Európai Bizottság közvetlenül felelős a program végrehajtásának valamennyi lépéséért:

  • kiírja a pályázati felhívást,
  • elbírálja a benyújtott pályázatokat,
  • aláírja a támogatási megállapodásokat,
  • figyelemmel kíséri a projekt megvalósulását,
  • értékeli az eredményeket,
  • elvégzi a kifizetéseket.

Ezeket a feladatokat a Bizottság szervezeti egységei végzik a Bizottság központjában, az uniós küldöttségeken vagy az uniós végrehajtó ügynökségek segítségével. Harmadik fél nem vesz részt a folyamatban. A közvetlenül irányított programok a 2021–2027-es uniós költségvetés mintegy 20%-át teszik ki.

A Bizottság által közvetlenül irányított programra példa a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő COSME program, amelynek fő célja a kkv-k alapításának és növekedésének támogatása. Ha a pályázó egy olyan vállalkozó, aki pénzügyi támogatást kér az EU-tól, a kapcsolattartó és az irányító szervezeti egység az Európai Innovációs Tanács és Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynökség lesz, amely a COSME-t működteti.

A közvetlen irányítás alá tartozó pályázati felhívások a finanszírozási és pályázati portálon (SEDIA) jelennek meg.

Szintén közvetlen irányítással fogják odaítélni a Next Generation EU – az ideiglenes helyreállítási eszköz – forrásainak nagy részét, nevezetesen a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz forrásait. Ez utóbbi 723,8 milliárd euró összegű kölcsönt és vissza nem térítendő támogatást nyújt a tagállamok által végrehajtott reformok és beruházások céljaira.

Kivételes jellege miatt a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközt egyedi eljárásokkal fogják végrehajtani. A forrásokat közvetlenül a tagállamoknak folyósítják a nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervek végrehajtásának haladása alapján.

A terveknek hatékony megoldásokat kell kínálniuk az európai szemeszter keretében azonosított kihívásokra, különös tekintettel a Tanács által elfogadott országspecifikus ajánlásokra. A terveknek olyan intézkedéseket is tartalmazniuk kell, amelyek a zöld és digitális átállás kihívásainak kezelésére és előnyeinek kiaknázására irányulnak.

Az eszköz tagállamok általi végrehajtásáról a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló oldal szolgál tudnivalókkal.

Helyreállítási és rezilienciaépítési eredménytábla

Megosztott irányítás

A megosztott irányítás keretében az Európai Bizottság és a tagállamok nemzeti hatóságai – például minisztériumok vagy más közintézmények – egyaránt felelősek egy adott program működtetéséért. Az uniós programok mintegy 70%-a így működik.

Például ha Ön az EU-ban bárhol mezőgazdasági termelő, és egy projekt keretében szeretne bioparadicsom-termesztésbe fogni, akkor pályázhat a közös agrárpolitika (KAP) keretében nyújtott támogatásra. Ilyen esetben az Ön országában működő mezőgazdasági minisztériumhoz vagy más illetékes intézményhez fordulhat, amely az EU nevében felelős a projektjéhez szükséges források kezeléséért.

A tagállamok (országos, regionális vagy helyi szintű) közigazgatása választja ki, hogy mely projekteket finanszírozzák, és vállalja a felelősséget a napi irányításért. A tagállamokkal együttműködve a Bizottság gondoskodik arról, hogy a projektek sikeresen befejeződjenek, és a pénzt megfelelően költsék el.

A megosztott irányítású pénzforrások tagállami webportáljai

Hozzáférés az EU regionális alapjaihoz

Regionális és országos finanszírozó hatóságok

EuroAccess: ingyenes online keresőeszköz, amely támogatja a meglévő finanszírozási lehetőségek kihasználását, és ezzel javítja a gazdasági, társadalmi és területi kohéziót az EU-ban és makrorégióiban

A közös agrárpolitika alapjai

Vidékfejlesztési programok országonként

Finanszírozási partnerek keresése az oktatásban

Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás: finanszírozási lehetőségek

Európai Szociális Alap: támogatás az Ön országában

A 2014–2020-as strukturális alapok

A strukturális alapokból finanszírozott egyes, hosszú távú projektek végrehajtása túlmutathat a többéves költségvetés időszakán. 2023 végéig a tagállamok továbbra is leköthetnek forrásokat a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret terhére. A 2014 és 2020 közötti európai strukturális és beruházási alapokról ezen az oldalon lehet részletesebben tájékozódni.

Közvetett irányítás

Egyes finanszírozási programok részben vagy egészben szervezetek, pl. nemzeti hatóságok vagy nemzetközi szervezetek támogatásával valósulnak meg. A humanitárius segítségnyújtásra és a nemzetközi fejlesztésre szánt uniós költségvetés nagy részét például közvetett irányítással hajtják végre.

Erre példa a nyugat-afrikai ebolajárvány elleni küzdelem és a 2015-ös nepáli földrengés utáni újjáépítés pénzügyi támogatása. A közvetetten irányított programok a teljes uniós költségvetés mintegy 10%-át teszik ki.

Ezen irányítási mód keretében a Bizottság a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatokat különböző típusú végrehajtó partnerekre ruházza át, például a következőkre:

A közvetett irányítás alatt álló végrehajtó partnerek további példáiért lásd a pályázati folyamatot.

Az Erasmus+ program kapcsolattartó pontjai

OSZAR »