Перейти до основного контенту

«Шляхи солідарності» ЄС—Україна

«Рятівне коло» для української економіки, ключ до глобальної продовольчої безпеки

Для України життєво важливо утримувати свої торговельні шляхи відкритими для руху товарів в обох напрямках. Із лютого 2022 року агресивна війна Росії проти України заблокувала цей рух.

Для створення альтернативних логістичних маршрутів залізничними, автомобільними та внутрішніми водними шляхами, що отримали назву «Шляхи солідарності», у травні 2022 року Європейська комісія розпочала здійснення Плану дій для «Шляхів солідарності».

Значення «Шляхів солідарності»

  • alt=""
    Вирішальне значення для захисту глобальної продовольчої безпеки
  • alt=""
    Вирішальне значення для експорту українських товарів
  • alt=""
    Основна можливість для України імпортувати всі необхідні їй товари (паливо, гуманітарну допомогу)

Україна є провідним світовим експортером зернових

  • alt=""
    3-ій найбільший у світі виробник ячменю
  • alt=""
    4-ий найбільший у світі виробник кукурудзи
  • alt=""
    5-ий найбільший у світі виробник пшениці

Виробництво зернових є основою економіки України та сприяє постачанню харчових продуктів до багатьох країн світу.

Чим допомогли «Шляхи солідарності»?

Із травня 2022 року «Шляхи солідарності» дали Україні змогу експортувати приблизно 179 мільйонів тонн товарів, зокрема приблизно 85 мільйонів тонн зерна, насіння олійних культур і супутніх продуктів.

«Шляхи солідарності» також дали Україні змогу імпортувати 74,5 мільйона тонн необхідних їй товарів: від військової та гуманітарної допомоги — до палива й інших продуктів.

За оцінками, сукупна вартість торгівлі через «Шляхи солідарності» складає приблизно 211 мільярдів євро, з урахуванням приблизно 150 мільярдів євро імпорту до України.

Останнє оновлення: 30 квітня 2025 року

Фінансові внески

Спільно з партнерськими фінансовими інституціями Європейська комісія інвестує у збільшення потужностей, ремонт і ліквідність експлуатаційних підприємств. Дотепер для «Шляхів солідарності» мобілізовано понад 2 мільярди євро з тим, щоб підвищити глобальну продовольчу безпеку та надати економіці України «рятівне коло».

Головні події

  1. Вересень 2023 року

    ЄС надає 7 мільярдів євро для ключових інфраструктурних проєктів, вперше відкриваючи участь у конкурсі також і для українських і молдовських організацій.

  2. Липень 2023 року
    • Росія припиняє свою участь у Чорноморській зерновій ініціативі.
    • У новому дослідженні залізничних сполучень ЄС з Україною та Молдовою пропонується насамперед встановити сполучення колією з європейською шириною від Кракова/Катовиць (Польща) до Львова (Україна) та від Ясс (Румунія) до Кишинева (Молдова).
  3. Червень 2023 року
    • 250 мільйонів євро інвестовано в 9 проєктів «Шляхів солідарності» з метою поліпшення транскордонних сполучень між Україною, Молдовою та ЄС.
    • Приєднання України до механізму «Сполучення Європи», програми ЄС із фінансування інфраструктури, надає Україні можливість подавати заяви на фінансування ЄС у транспортній, енергетичній та цифровій галузях для вдосконалення сполучень між ЄС та Україною. Схожу угоду підписано між ЄС і Республікою Молдова в травні 2023 року.
  4. Січень 2023 року

    Через конкурс проєктів військової мобільності надано 226 мільйонів євро, вдосконалюючи довгострокову сполученість з Україною та Молдовою та зміцнюючи «Шляхи солідарності» в Польщі, Румунії та Німеччині.

  5. Грудень 2022 року

    Додаткові 240 мільйонів євро інвестовано в проєкти військової мобільності, вдосконалюючи інфраструктуру «Шляхів солідарності» в Німеччині, Польщі та Румунії.

  6. Липень 2022 року

    Пропозиція про розширення транс'європейської транспортної мережі (TEN-T) через залучення до неї України та Молдови.

  7. Червень 2022 року

    Нові угоди про автомобільні перевезення між ЄС, Україною та Республікою Молдова дають можливість здійснювати додаткові перевезення автомобільними шляхами. Тепер автоперевізники можуть перетинати території одне одного та працювати між ними, не потребуючи дозволів.

Інформаційні довідки

  • 22 ТРАВЕНЬ 2024
Factsheet EU-Ukraine Solidarity Lanes – Lifeline for Ukrainian economy, key for global food security
  • 11 ВЕРЕСЕНЬ 2023
Factsheet on EU-Ukraine Solidarity Lanes Joint Coordination Platform
OSZAR »