Põhisisu juurde
Artikkel5. juuni 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Ülemaailmne keskkonnapäev 2024

Biodiversity Belgium - Landscapes

 

5. juunil tähistame ülemaailmset keskkonnapäeva. Ülemaailmsele keskkonnapäevale pani 1972. aastal aluse ÜRO ning see on suurim rahvusvaheline keskkonnaüritus, milles osalevad miljonid inimesed üle kogu maailma. Sellest on saanud oluline ülemaailmne platvorm keskkonnateadlikkuse edendamiseks.

EL on seadnud keskkonna ELi poliitikavaldkondadega seotud tegevuskava prioriteediks ning selle eesmärk on kaitsta keskkonda ja elurikkust, kaitsta inimeste tervist ja soodustada ringmajandusele üleminekut. 2019. aastal kehtestas komisjon Euroopa rohelise kokkuleppe, mis on terviklik strateegia, mille eesmärk on muuta Euroopa 2050. aastaks kliimaneutraalseks.

Põhimeetmed:

  • Kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine: kehtestada raamistik, et vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid selle kümnendi lõpuks vähemalt 55% võrreldes 1990. aasta tasemega.
  • Majanduskasvu heitkogustest lahtisidumine alates 1990. aastast on kasvuhoonegaaside heitkogused vähenenud 32,5%, samal ajal kui meie majandus on kasvanud ligi 70%.
  • Uuendusliku tehnoloogia väljatöötamise soodustamine heitkoguste vähendamiseks: rakendada nullnetotööstuse määrust, et kiirendada puhta tehnoloogia tootmise loamenetlusi ja toetada Euroopa ettevõtjaid konkurentsivõime säilitamisel, minnes samal ajal üle keskkonnahoidlikumatele tavadele.
  • Toidu tootmise ja tarbimise põhjustatava keskkonnamõju vähendamine: ringmajanduse tegevuskavaga muudetakse kestlikud tooted normiks alates elektroonikast, tekstiilist, sõidukitest, ehitusest kuni toiduni.
  • Elurikkuse kaitsmine: tuginedes maailma suurimale looduskaitsealade võrgustikule Natura 2000, et kaitsta loodusvarasid ning peatada ohustatud liikide ja elupaikade vähenemine.
  • Kasvuhoonegaaside heite ülekandumise probleemiga tegelemine: süsiniku piirimeede tagab heitkoguste vähendamise kõikjal, kus neid toodetakse, isegi väljaspool ELi piire.
  • Inimeste kaitsmine keskkonnaohtude eest: ELi eeskirjadega tagatakse ohutu joogivesi, puhas suplusvesi, parem õhukvaliteet ja müra vähendamine ning kahjulike kemikaalide mõju vähendamine või kõrvaldamine.
  • Äärmuslikest kliimanähtustest mõjutatud inimeste ja piirkondade toetamine: ELi Solidaarsusfondist toetatakse mõjutatud piirkondi.
  • Haavatavate töötajate ja kogukondade kaitsmine: luua õiglase ülemineku fond ja kliimameetmete sotsiaalfond, et toetada haavatavaid kogukondi, kes seisavad silmitsi suurimate probleemidega uue keskkonnapoliitikaga kohanemisel.

Komisjon on jätkuvalt täielikult pühendunud sellele, et muuta EL puhtaks, ressursitõhusaks ja konkurentsivõimeliseks majanduseks kooskõlas Pariisi kokkuleppe eesmärkidega. Euroopa roheline kokkulepe põhineb puhtal ringmajandusel. Sellega soodustatakse üleminekut majanduslikult mõistlikule ja sotsiaalselt õiglasele puhtale majandusele, mis aitaks kaitsta inimesi ja planeeti. 

Lisateave

Euroopa roheline kokkulepe

Von der Leyeni komisjoni teekond: Euroopa roheline kokkulepe

Lisateave ELi keskkonnapoliitika kohta

ELi roheline nädal 2024

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
5. juuni 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat
OSZAR »