Põhisisu juurde
Artikkel7. juuni 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Ülemaailmne toiduohutuse päev 2024

Cows lying in hay in a stable

 

Igal aastal esineb maailmas hinnanguliselt 600 miljonit toidu kaudu leviva haiguse juhtu ja saastunud toidu söömise tagajärjel sureb ligikaudu 420 000 inimest. Kuigi ELis on toiduohutuse standardid ühed maailma kõrgemad, ei saa toiduohutuse tähtsust alahinnata. Just seepärast tähistame igal aastal ülemaailmset toiduohutuse päeva

Käesoleva aasta teemaga rõhutatakse, kui oluline on olla valmis nii kergemateks kui ka tõsisemateks toiduohutusega seotud juhtumiteks. Tegemist on olukordadega, kus toidu tarbimisega kaasneb võimalik või kinnitatud terviserisk, mis tuleneb näiteks õnnetusest, ebapiisavast kontrollist, toidupettusest või loodusnähtustest.

Toiduohutus hõlmab aga ka palju muud. Sellel on oluline roll toidu ohutuse tagamisel toiduahela igas etapis, alates tootmisest kuni saagikoristuse, töötlemise, ladustamise, turustamise, ettevalmistamise ja tarbimiseni.

Ka ELi toiduohutuspoliitika ja -meetmed hõlmavad kogu toiduahelat ning keskenduvad neljale peamisele kaitsevaldkonnale.

  • Toiduhügieen: toiduainetööstus (põllumajandusettevõtetest restoranideni) peab järgima ELi toidualaseid õigusnorme, sealhulgas neid, mis käsitlevad toiduainete importimist ELi.
  • Loomatervis: lemmikloomade, põllumajandusloomade ja metsloomadega seotud sanitaarkontrollide ja -meetmetega tagatakse taudide jälgimine ja tõrje ning põllumajandusloomade liikumise jälgimine.
  • Taimetervis: kahjurite varane avastamine ja likvideerimine hoiab ära nende leviku ja tagab elujõulised seemned. 
  • Saasteained ja jäägid: järelevalvega hoitakse ära saasteainete sattumine toidusse ja loomasööta.

Toiduohutust reguleeritakse ELis üldiste toidualaste õigusnormidega. Strateegiaga „Talust taldrikule“ aidatakse muuta toidusüsteemid õiglaseks, tervislikuks ja keskkonnasõbralikuks. 

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) teeb toiduohutuse valdkonnas järelevalvet ning koostab sõltumatuid riskihindamisi ja annab teaduslikke nõuandeid ELi toiduohutusstandardite koostamiseks. Toiduohutust aitab tagada ka toidu- ja söödaalane kiirhoiatussüsteem (RASFF). Sellega tagatakse teabevahetus liikmesriikide vahel, et toiduohutusega tegelevad asutused saaksid toiduahelast tulenevatele rahvaterviseriskidele kiirelt reageerida.

Lisateave

Toiduohutus ELis

Strateegia „Talust taldrikule“

Toidutekkelised haigused

Põllumajandus ja roheline kokkulepe

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
7. juuni 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat
OSZAR »