Preskoči na glavno vsebino
Novice7. junij 2024Generalni direktorat za komuniciranjePredviden čas branja: 1 min

Svetovni dan varnosti hrane 2024

Cows lying in hay in a stable

 

Po svetu je vsako leto približno 600 milijonov primerov bolezni, ki se prenašajo s hrano, pri čemer po zaužitju kontaminirane hrane umre približno 420 000 ljudi. Čeprav so standardi varnosti hrane v EU med najvišjimi na svetu, pomena varnosti hrane ni mogoče podcenjevati. Zato vsako leto na ta dan obeležujemo svetovni dan varnosti hrane

Letošnja glavna tema poudarja pomen pripravljenosti na incidente v zvezi z varnostjo hrane, ne glede na to, kako blagi ali hudi so. To se nanaša na primere, pri katerih obstaja morebitno ali potrjeno tveganje za zdravje, povezano z uživanjem hrane, ki je posledica na primer nesreč, neustreznega nadzora, goljufij s hrano ali naravnih dogodkov.

Varnost hrane pa je širše področje. Ima ključno vlogo pri zagotavljanju, da hrana ostane varna na vseh stopnjah prehranske verige – od proizvodnje do žetve, predelave, skladiščenja, distribucije, vse do priprave in uživanja.

V EU politika in ukrepi na področju varnosti hrane zajemajo tudi celotno prehransko verigo in so osredotočeni na štiri glavna področja zaščite:

  • Živilska higiena: živilska podjetja, od kmetij do restavracij, morajo ravnati v skladu z živilsko zakonodajo EU. To velja tudi za tista podjetja, ki uvažajo živila v EU.
  • Zdravje živali: s sanitarnim nadzorom in ukrepi za hišne, rejne in prostoživeče živali se spremljajo in obvladujejo bolezni ter sledijo premiki vseh rejnih živali.
  • Zdravje rastlin: z odkrivanjem in izkoreninjenjem škodljivih organizmov v zgodnji fazi se preprečuje širjenje in zagotavljajo zdrava semena. 
  • Onesnaževala in ostanki: s spremljanjem se preprečuje uporaba onesnaževal v živilih in krmi.

Splošna živilska zakonodaja ureja varnost hrane v EU. Strategija „od vil do vilic“ prispeva k pravičnim, zdravim in okolju prijaznim prehranskim sistemom. 

Delo na tem področju nadzoruje Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), ki zagotavlja neodvisne ocene tveganja in znanstveno svetovanje kot podlago za standarde EU za varnost hrane. Sistem hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF) kot del orodij za varnost hrane zagotavlja izmenjavo informacij med državami članicami v podporo hitremu odzivu organov za varnost hrane v primeru tveganj za javno zdravje, ki izhajajo iz prehranske verige.

Več informacij

Varnost hrane v EU

Strategija „od vil do vilic“

Bolezni, ki se prenašajo s hrano

Kmetijstvo in zeleni dogovor

Več informacij

Datum objave
7. junij 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje
OSZAR »